איך אנחנו כבני אדם קולטים מה העולם שלנו? האם יש רק אמת אחד ויחידה או שהמציאות שאנחנו חיים בה נראית קצת אחרת עבור אנשים שונים? איך תדע מה עובר בראש של השחקנים בקבוצה שאתה מאמן?

אני בטוח שיצא לך לשמוע יותר מפעם אחת מושגים כמו "הטבלה משקרת", "הסטטיסטיקה מטעה" או "התוצאה אינה משקפת" בכל המקרים האלה ובעוד רבים אחרים מדובר בדרכים שונות להסביר את אחת מהנחות היסוד של ה-NLP שנקראת "המפה אינה השטח" או במילים פשוטות יותר - מה שאנחנו רואים אינו מייצג את המציאות. בזמן שאנחנו מנסים לייצג את המציאות במספרים וסטטיסטיקות כדי לפשט את המציאות עד כמה שניתן, הרבה פעמים שאנחנו צופים בה אנחנו רואים תמונה שקרית של המצב האמיתי.

בזמן שטבלאות הליגות מציגות לנו בדרך כלל את התוצאות הסופיות כמו כמות ניצחונות ומספר נקודות, יש עוד המון מידע שמוסתר מאיתנו, וגם הסטטיסטיקות של המשחקים עצמם על אף שהן מופרטות יותר גם הן מוגבלות בכמות המידע שיש לנו, לצורך ההמחשה נשים לב שבסטטיסטיקות של משחקי כדורגל אנחנו מקבלים מידע על אחוז החזקת הכדור במגרש, שזה מידע שיכול לתת לנו מושג ברמה מסויימת אבל נכון להיום מדובר בכלי מטעה שמעוות את המציאות בשטח.

המפות הישנות שלנו

לפני כמה שנים היה נהוג לחשוב שקבוצה שמחזיקה יותר בכדור היא הקבוצה הראויה יותר לניצחון והטובה מבין הקבוצות המתמודדות בעוד שבשנים האחרונות רואים עוד ועוד הוכחות לכך שהנתון הזה אינו נכון ובהרבה מקרים הקבוצה המסוכנת יותר היא דווקא זו שיוצאת למתפרצות והשליטה בכדור היא אופטית ואינה מייצרת מצבים של ממש מול השער ובכל זאת אנחנו עדיין צופים באחוזי החזקת הכדור ומתפתים לחשוב שהקבוצה שהחזיקה בכדור יותר היא זו שטובה יותר במשחק ולה יש את היתרון. זה אמנם נכון ששליטה בכדור מונעת ניסיונות התקפה מצד היריבה אבל אין זה אומר דבר על הסיכוי לנצח את המשחק.

מה שלמעשה קרה זה שאנחנו מחזיקים במפות ישנות בראש שלנו, מפות שנתנו לנו ערך בעבר אבל כבר לא רלוונטיות כלפי הכדורגל של היום. אם בעבר כדורגלן היה נמדד לעיתים קרובות לפי הנתונים הפיזיים שלו, היום המאמנים המובילים בעולם מחפשים שחקנים חכמים, שחקנים חושבים. שחקנים פיזיים יכולים להיות טובים מספיק בליגות חלשות אבל בכדורגל המודרני ישנה חשיבות גדולה לייצר כדורגלנים חושבים, אינטיליגנטים, יצירתיים, שמסוגלים לחשוב מחוץ לקופסה ולהפתיע את היריב במהלך מבריק!

המפה שלנו היא רק שלנו

בקצרה - איך אנחנו קולטים את המציאות? החושים שלנו קולטים שתי מיליון ביטים של מידע בכל שניה, המוח שלנו לא מסוגל לעכל את כל המידע הזה אז מה שהוא עושה הוא מצמצם אותו באמצעות השמטה של חלקי מידע, הכללה של דברים דומים, עיוות של המציאות כמו שהיא ובנוסף גם מתאים את הדברים שאנחנו קולטים בהתאם לחוויות שלנו לאורך חיינו כמו האמונות, הערכים והזיכרונות שלנו. כך למעשה נוצרת המפה שאנחנו מחזיקים בראש, ועל פיה אנחנו מפרשים כל קלט חדש שאנחנו נחשפים אליו.

המוח של השחקנים שלך, הצוות שלך והמנהלים שלך עובד באופן דומה ועם זאת מאוד שונה מהאופן שבו אתה מתנהל, ההשמטות, ההכללות ועיוותים שונים לגמרי ובוודאי שגם האמונות, הערכים והזיכרונות של כל אחד מהם שונה מהאחד וכך נוצר מצב שבשטח ישנה מציאות שמתרחשת וכל אחד יכול לפרש אותה באופן שונה מהאחר, זה לא הופך אף אחד מהצדדים לצד הטועה או לצד הצודק, כל אחד מכיר באמת של עצמו.

אז מה עושים עם זה?

עם ההבנות החדשות שהשגת עד עכשיו אני רוצה שתעלה בראשך את השחקן הזה מהקבוצה שלך שיש לך איתו אתגר ספציפי ותוך כדי שאתה חושב על השחקן והאתגר חשוב לעצמך:

מה היה מתאפשר לי אם הייתי מאמין שהמפה אינה השטח?

או במילים אחרות, האם יתכן שהפרשנות שלך למה שאתה רואה היא אינה האמת? אולי ישנה עוד אמת שאתה לא מסוגל לראות דרך המפה שלך - העיניים שלך? האם ישנה אפשרות שלשחקן הזה יש מפה אחרת שדרכה הוא רואה את המציאות ואולי הוא מפרש את הדברים בצורה שונה ממך? באיזה אופן אולי אחר הוא רואה את הדברים שמנקודת המבט שלך אתה לא מסוגל לראות?

אז מה היה מתאפשר לך? אם היית מאמין שזה יתכן? שמה שאתה רואה, שומע ומרגיש הוא רק חלק קטן ממה שבאמת קורה סביבך? באיזה דרכים חדשות אתה יכול לנהוג כדי להתקדם לעבר המטרה האמיתית שלך? איך היית יכול לרתום אותו לטובת המטרה המשותפת שלכם? מה היית יכול להבין אילו היית שם את עצמך במקום שלו וחווה את הדברים קצת אחרת? למה הוא עושה את מה שהוא עושה? מה ההתנהגות הזאת מאפשרת לו שבגללה הוא בוחר לנהוג באופן הזה שלא משרת את המטרה שלכם?

אני יודע שעד כאן הצלחת להגיע לכמה הבנות בנוגע לסיטואציה, ואולי אפילו הבנת מה הפעולה הבאה שעלייך לעשות כדי לשפר את המצב, אני מניח שאתה גם מבין שאפשר לעשות עבודה עומקה הרבה יותר, עם זאת זה מצריך מיומנות וכרגע היה חשוב לי שתבין את העיקרון ושתתחיל לפעול במסגרת הכלים שכבר עומדים לרשותך, אני משוכנע שהשינוי בך כבר החל ואשמח לשמוע איך הוא השפיע על הקבוצה שלך.

  • הפוסט נכתב במקור עבור מגזין המאמנים קאוצ'ים http://www.coachim.co.il/magazine/
פייסבוק
Google+
טוויטר
שלחו במייל
וואטסאפ

פוסטים נוספים

© כל הזכויות שמורות לפיני סנקש. האתר נבנה על-ידי מייקל פארבר.