הפחד הוא האויב הגדול ביותר שיש לנו. הפחד הגדול ביותר של בני האדם הוא הפחד ממוות, הפחד השני הגדול ביותר הוא לעמוד מול קהל "מה יקרה אם אני אפשל? מה יקרה אם אני לא אעמוד בציפיות?" אז איך להתגבר על הפחד בכדורגל כמאמן וכמוביל קבוצה?

הפחד לפשל הוא פחד שמוכר מאוד לכדורגלנים, החלום שלהם מונח על כף המאזניים, טעות אחת ויכול להיות שהם ישבו על הספסל, אנחנו לא נדבר על כך בכתבה הזאת עם זאת קחו כבר טיפ קטן, שווה לכם לשים על זה את הדעת לפני שאתם חורצים את גורלו של השחקן שלכם. אבל היום אני כותב לכם דווקא על הפחדים שלכם כמאמנים, גם מאמנים צריכים לעשות עם עצמם עבודה מנטלית וישנם 2 סוגים מרכזיים של פחדים שמנהלים מאמנים ויכולים להיות ההבדל בין הצלחה וכישלון.

הפחד הראשון - הפחד מכישלון

מאמנים כמו השחקנים באופן טבעי סובלים מהפחד הזה כי הם נמדדים על התוצאות בשטח. מה יקרה אם לא אצליח לעמוד ביעדים? מה יקרה אם לא אצליח לנצח את הקבוצה החלשה שמולי? פחדים באופן כללי גורמים לנו להתנהג באופן מתגונן, גם אם אנחנו לא עושים פעולה ברמה הפיזית שבסיסה הפחד כמו חילוף של חלוץ בשחקן הגנה, אנחנו משדרים אנרגיה של פחד או חשש, אי אפשר לשקר עם אנרגיה וזה לא משנה אם אתה מאמין בזה או לא, זה קיים ועובד, השחקנים מרגישים הכל וחווים את זה גם אם לא באופן מודע המוח עובד כמו רדיו ויודע לקלוט את התדר זה.

וכמו שהוא יכול לעבוד לרעתך, הוא יכול לעבוד לטובתך, אם תשדר ביטחון, אמונה, אנרגיה חיובית, מילים של מוטיבציה והשראה, הרדיו הקטן שבראש השחקנים שלך יקלוט את התדר הזה ויפעל על פיו. כשאתה חושב על נושא מסויים ומתבלט לגביו שאל את עצמך "מה הייתי עושה אם הייתי יודע שאין סיכוי שאכשל?" הרי הכנת את השחקנים שלך כל השבוע לקראת המשחק הם יודעים את העבודה, והתאמנו קשה, מה כבר יכול להשתבש? כמו שאתה מצפה מהשחקנים שלך לפעול בנחישות ובפעולות שלהם במגרש כך גם אתה צריך לשדר שאתה ברור, חד, החלטי ובעיקר שאין בך פחד! אין סיכוי שתיכשל!

בסופו של דבר אנשים מתחרטים על מה שהם לא העזו לעשות, ולא על מה שהם עשו ונכשלו בו.

בסופו של דבר אנשים מתחרטים על מה שהם לא העזו לעשות, ולא על מה שהם עשו ונכשלו בו. בדרך כלל אתה יודע מה אתה צריך לעשות אבל הפחד עוצר אותך ולא מאפשר את זה ואז תשאל את עצמך "למה לא עשיתי את זה? ידעתי שאני צריך לעשות את זה ובכל זאת לא עשיתי זאת!" תחשות החרטה שתרגיש תהיה גדולה כי לא העזת ללכת בגדול, עצרת את ההתקדמות של הקבוצה שלך וגם את ההתקמות שלך כמאמן.

הפחד השני - הפחד מהצלחה

לא הרבה מאמנים יודו בכך אבל ישנם מאמנים שמפחדים מהצלחה זה קורה באופן לא מודע וזה מונע את ההתקדמות שלהם בקריירה. באופן מודע הם יגידו שהם רוצים להתקדם ולהגיע לרמות גבוהות יותר מהמקום שבו הם נמצאים אבל התת מודע לא יאפשר את זה עבורם כי קיים איזה פחד בסיסי עוד מהילדות ששומר עלייך מפני זה, כי הוא יודע שלהיכנס לנעליים גדולות כרוך בסכנה שאולי לא אצליח להתמודד עם זה.

אופי של בנאדם נבנה מאוסף האירועים שחווה בחייו, הוא זה שמעצב אותו ובונה את מערכת הפחדים שלו. בכל התקדמות ישנם "כאבי גדילה" וכמעט כל אדם חווה בעבר כישלון כשרצה להשיג יעד גבוה יותר. אותו כישלון יושב באחד התאים במוח ונכנס למערכת ההגנות שלנו, הוא יעשה הכל כדי להסביר לך למה זה לא כדאי לך, ובסופו של דבר ימנע ממך להתקדם למקום שאליו אתה רוצה להגיע.

הדרך לפתור את זה היא להגיע אל אותו אירוע שחווית בעבר ולטפל בו, להביא את זה מתוך התת מודע אל המודע, להתעמת איתו ובאופן מודע לגרום לרווח שתחווה מההצלחה שלך להיות גדול מההפסד שתחוש אם תיכשל. רק כשהרווח יהיה גדול מההפסד והמוח שלך יבין זאת הוא יאפשר לך להגיע אל הרמה הבאה.

רק כשהרווח יהיה גדול מההפסד והמוח שלך יבין זאת הוא יאפשר לך להגיע אל הרמה הבאה.

בכתבה בחרתי להתמקד במאמנים, עם זאת הטיפים שכתבתי כאן נכונים גם לשחקנים שלכם. אם השחקן שלכם לא מתקדם לשלב הבא ככל הנראה שאחד מהפחדים האלה עוצרים אותו והוא צריך לפתור את החוויה השלילית בעברו.

מאחל לכולנו לגדול ולהתפתח כל הזמן בלי מחסומים והגנות מיותרות בראשנו.

  • הפוסט נכתב במקור עבור מגזין המאמנים קאוצ'ים http://www.coachim.co.il/magazine/
פייסבוק
Google+
טוויטר
שלחו במייל
וואטסאפ

פוסטים נוספים

© כל הזכויות שמורות לפיני סנקש. האתר נבנה על-ידי מייקל פארבר.